czyli wszystkiego po trochu...
Wykorzystując materiały z Miechowskiego Kuferka należy powołać się na źródło: http://miechowski_kuferek.manifo.com/
dotyczy to także kopiowania i publikacji zdjęć.
Wyszukiwanie nazwisk i miejscowości: Ctrl+F

EPITAFIA



Według słownika języka polskiego epitafium to napis nagrobkowy lub wiersz poświęcony osobie zmarłej, albo też ozdobna tablica ku czci zmarłego umieszczana w kościołach. Zwiedzając okoliczne kościoły dokonałem przeglądu tablic epitafijnych wmurowanych w ich ściany, skupiając się na tych, które były poświęcone właścicielom ziemskim. Poniżej znajdują się zdjęcia tablic z kościołów zlokalizowanych na terenie powiatu miechowskiego. 

Tablice epitafijne ewangelików z Wielkanocy oraz inskrypcje z grobowców chrześcijańskich przedstawiono na podstronach cmentarzy w dziale "Lapidarium".

Kalina Wielka



Epitafium Dąmbskich z Kaliny Wielkiej.
Epitafia Grabkowskich ze Śladowa.

Miechów





Epitafium Jaksy Gryfity, fundatora klasztoru bożogrobców w Miechowie (w środku).

Szczegóły epitafium Jaksy Gryfity.


Epitafium Maurycego Tytusa Kulczyckiego h. Sas, Rachmistrza Biura Powiatu Miechowskiego do Interesów Gorzelanych, właściciela modrzewiowego dworku zwanego obecnie "Zacisze".

Epitafium Tomasza Nowiny Nowińskiego, generała zakonu bożogrobców.





Epitafia:
1) Mateusza Kołdrasińskiego oraz jego dzieci z I małżeństwa z Apolonią z Gawałkiewiczów i z II małżeństwa z Zuzanną z Jarockich.
2) Apolonii z Gawałkiewiczów Kołdrasińskiej, córki Wawrzyńca i Petroneli małżonków Gawałkiewiczów.  Apolonia urodziła się w Galicji, w Starym Sączu, natomiast zmarła w 1836 roku w Wilczkowicach.





Epitafium Franciszka Ciołkowskiego, porucznika Wojsk Polskich, dowódcy żandarmerii w Obwodzie Miechowskim. Ciołkowski był synem Józefa i Weroniki Staropiżyńskiej. W 1826 roku w kościele w Bogurzynie (ob. w gminie Wiśniewo) poślubił Józefę z Kosińskich h. Rogala, stolnikównę, córkę Izydora Wojciecha i Franciszki z Obrębskich, urodzoną w Kosinkach Kapicznych.
https://kielakowie.com/getperson.php?personID=I96423&tree=tree381 - dostęp 1.01.2025
https://poliart.biz/grafika-fotografie-sztuka-nowoczesna/119707-wincenty-kosinski-podlug-fotografii-kostki-i-mulerta-312.html - dostęp 1.01.2025 
Epitafium Antoniny Dębickiej z Mogilnickich, córki Prezesa Trybunału Cywilnego Województwa Podlaskiego, Antoniego Mogilnickiego. Antonina była żoną oficera 3 pułku ułanów (1815-1830), zapewne uczestnika powstania listopadowego, Józefa Dębickiego. W akcie zgonu zapisano, że urodziła się w Józefowie w Guberni Lubelskiej, natomiast w akcie małżeństwa, że w Siedlcach.

Epitafium Gabriela Godlewskiego, wlaściciela Klonowa, a następnie dzierżawcy Bukowskiej Woli i Kaliny Małej.



Epitafium Felixa i Salomei ze Stańskich Kleszczowskich.



Epitafium Anny z Cytrychów Piotrowskiej, żony Jana Stanisława Piotrowskiego, dzierżawcy dóbr. W 1825 roku Stanisław (takiego imienia używał) był ekonomem w Złotnikach, natomiast w 1837 roku był rządcą i wójtem gminy Krzelów w parafii Tarnawa.
 Wspomnienie ufundował Józef Piotrowski, kasjer miejski w Miechowie.

Nasiechowice

Epitafium Marcina Mazowieckiego, właściciela wsi Dziewięcioły, syna właścicieli Mazowsza na Dobrzyniu, wykonano w 1605 r. Niestety, na zdjęciu napisy nieczytelne.
Epitafium zmarłego w 1839 r. Alfonsa Katerli, syna Ludwika i Katarzyny ze Słojewskich, dziedziców Zarogowa. Powyżej wspomnienie Magdaleny Zaganiaczowej i Magdaleny Manterysowej - zmarłych żon miejscowych włościan.

Czaple Wielkie




















Epitafium Konstantego Chościak Popiela, właściciela Czapel Wielkich,  zm. 1847 i Ludwika Chościak Popiela, syna Konstantego i Zofii, zm. 1856 w Chocimowie, pochowanego w Kunowie.
Epitafium Zofii z Badenich Popielowej, żony Konstantego, zm. 1859.
Epitafium Wacława Chościak Popiela, dziedzica Turny, zm. 1899.
Epitafium Jana Chościak Popiela, syna Konstanego (1841-1919) i Marii z Januszkiewiczów, właścicieli Czapel Wielkich, zm. 1887.
Epitafium ks. Wincentego Chościak Popiela, biskupa płockiego, kujawsko-kaliskiego, arcybiskupa warszawskiego. Wincenty był synem Konstantego Michała, Sędziego Pokoju Wydziału II Powiatu i Miasta Krakowa (1811), dziedzica Łętkowic, dziedzica Czapel Wielkich (1825).
Epitafium Dembińskich, właścicieli Czapel Wielkich.

Książ Mały

Epitafium Anny Sławęckiej z Bidzińskich zmarłej w 1849 roku. Anna była matką plebana z Książa Małego, ks. Floriana Sławęckiego.
Epitafium Wacława Szum zmarłego w 1852 roku. Szum był leśniczym w Moczydle, pochodził z Czech, gdzie jego rodzice zajmowali się ogrodnictwem.
Epitafium Izabelli Chelińskiej zmarłej w 1839 roku. Chelińska była córką dzierżawcy dóbr klucza Książ Mały.

Słaboszów

Epitafium Józefa Bzowskiego, dziedzica Nieszkowa.

Tczyca


Epitafium Józefa Kolumny z Walewic Walewskiego, Podczaszego Krakowskiego, zmarłego w 1807 roku oraz Felicjanny z Połhowskich Walewskiej zmarłej w 1808 roku. Józef Walewski był właścicielem Tczycy.

Epitafia Edwarda hrabiego Bukowskiego zmarłego w 1879 roku i Marii z Walewskich hrabiny Bukowskiej zmarłej 1883 roku. Bukowscy byli właścicielami Tczycy.

Szreniawa w Gminie Gołcza.

Epitafium Sefana Kozłowskiego, właściciela Przybysławic.
Epitafium Kazimierza Zdanowskiego, właściciela Szreniawy.
Epitafium Adama Linowskiego, właściciela Szreniawy. Kaplica Linowskich.
Epitafium Eugenii z Żeleńskich Linowskiej, żony Stanisława Linowskiego, właściciela Szreniawy. Kaplica Linowskich.



Płyta z napisem pokrywająca wejście do grobowców  znajdujących się niegdyś w starym kościele w Szreniawie. 
Na płycie znajduje się wspomnienie zmarłej w 1674 roku Marianny Stockiej, jedynej córki Aleksandra Stockiego ze Stoku, burgrabiego krakowskiego. Marianna została pochowana w Szreniawie.

Stoccy pieczętowali się herbem Rawicz.


Miechów (dawniej Siedliska)

Epitafium Anny Godeffroj, córki Benjamina, dzierżawcy dóbr Starostwa Rabsztyńskiego. Anna była matką Emilii Piątkowskiej, żony Naczelnika Powiatu Miechowskiego, Wincentego Piątkowskiego. 

Racławice

Epitafium Korneliusza Godlewskiego, właściciela Marchocic i Klonowa. Korneliusz Godlewski był synem Franciszka i Ireny Głębockiej. 
Epitafium Mieczysława Zarzyckiego, męża właścicielki Klonowa Ireny z Godlewskich.
Epitafium Laury z Madalińskich Odrzywolskiej, żony dzierżawcy Kościejowa.
Epitafium Teofili Głębockiej zamieszkałej w Marchocicach. Głęboccy byli właścicielami częśći Marchocic.

Ulina Wielka



Wspomnienie poświęcone  Ulińskim, Oraczowskim i Dobińskim.


Tablica epitafijna poświęcona prawdopodobnie Krzysztofowi Dobińskiemu.

Uniejów-Parcela

Epitafium Leonarda Mieroszewskiego, administratora poręczającego (dzierżawcy) Uniejowa i Chodowa.





Epitafium Mieczysłąwa Antoniego Szańkowskiego, właściciela dóbr Kępie.
Epitafium Feliksa Szańkowskiego, właściciela dóbr Kępie.

 
Kreator stron internetowych - przetestuj